Kultury Świata #15 – Boliwia: Rdzenne kobiety na najwyższych szczytach Boliwii
Zapraszamy na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z cyklu Kultury świata. We wrześniu zabieramy Was do Boliwii na opowieść o Cholitas Escaladoras.
Cholitas Escaladoras to kobiety z grupy etnicznej Ajmara, które mieszkają w jednym z najwyżej położonych miast świata – El Alto w Boliwii, na wysokości ponad 4 tys. m n.p.m. Przez lata pracowały jako kucharki w schroniskach górskich lub tragarki, a to ich mężowie/ojcowie wchodzili
na szczyty z turystami. Wszystko zmieniło się w grudniu 2015 r. kiedy zdecydowały, że czas się przekonać, jak to jest zdobyć Huayna Potosi, na zboczach której pracowały. Przez lata dyskryminowane ze względu na płeć i rdzenne pochodzenie, postanowiły że wejdą na szczyt w spódnicach, która jest fundamentalną częścią ich tradycyjnego stroju. To wtedy ich górski projekt ruszył.
Do tej pory zdobyły już sześć 6-tysięczników Boliwii oraz Aconcaguę – najwyższy szczyt Ameryki Południowej, a nawet… Śnieżkę!
Marzena i Krzysiek Wystrachowie: Krzysiek jest arborystą, leśnikiem i instruktorem wspinaczki drzewnej, Marzena studentką Polskiej Szkoły Reportażu i fotografem (foto-projekt o Cholitas Escaladoras zdobył międzynarodowy grant Lucie Foundation). Od niedawna mieszkają w Warszawie gdzie prowadzą Akademię Drzewacza, w ramach której zabierają ludzi na drzewa.
Miłość do Boliwii pojawiła się podczas pierwszej podróży do Ameryki Południowej w 2012 r., kiedy przez 15 miesięcy przemierzali cały kontynent. Pierwszą styczność z dżunglą mieli jednak w Boliwii i jako wspinacze drzewni zakochali się w zielonych kolosach Amazonii. Od tego czasu regularnie podróżowali do Boliwii, gdzie wspinali się na drzewa, współpracowali z boliwijskimi naukowcami przy badaniach naukowych i szukali nieznanych gatunków zwierząt w koronach drzew.
Cholitas Escaladoras poznali w trakcie jednego z wyjazdów. Spotkanie zaowocowało Marzeny reportażem w Polityce, długotrwałym projektem fotograficznym i wspólnym zdobywaniem najwyższego szczytu Boliwii.