W poszukiwaniu symbolu kobiet (23.04 – 7.05)
Jaki symbol kobiet zapisze się w historii XXI wieku?
Próba odpowiedzi na to pytanie zostanie podjęta w czasie wydarzeń składających się na projekt artystyczno-społeczny Fundacji MUNDUS pt. „W poszukiwaniu symbolu kobiet”. Wystawa obrazów, prelekcje oraz warsztaty składające się na przedsięwzięcie odbędą się w dniach od 22 kwietnia do 7 maja 2023 roku w Galerii ZAMEK.
Projekt rozpocznie wernisaż wrocławskiego portrecisty Krzysztofa Annusewicza w dniu 23.04.2023 o godz. 18.00. Podczas wernisażu historyk i antykwariusz Jerzy Tomaszewski opowie o specyfice warsztatu malarskiego Artysty.
Historia wizerunku i roli kobiety w różnych kulturach świata, a także symbole związane z kobietami i kobiecością przedstawi dr Renata Faron-Bartels – specjalistka w zakresie archeologii i historii. Psycholożka Bożena Uścińska poprowadzi natomiast warsztaty: „O potrzebie symbolu oraz „O uważności – jak patrzeć, żeby widzieć”. Prelekcje i warsztaty odbędą się w dniach 25 kwietnia (początek o godz. 18:00) oraz 6 maja (początek o godz. 16:00). Projekt dofinansowany jest z wrocławskiego programu Mikrograntów, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
Tekst: Bożena Uścińska
„W poszukiwaniu symbolu kobiet” – Krzysztof Annusewicz | malarstwo
Wystawa czynna od 22 kwietnia do 7 maja
23 kwietnia 2023 g. 18:00 – wernisaż i spotkanie z autorem
„Krzysztof Annusewicz – warsztat artysty” wykład Jerzy Tomaszewski
Wydarzenia towarzyszące:
25.04.2023 (wtorek)
godz. 18.00 – 19.00 „O przemijaniu symboli kobiety i kobiecości” – dr Renata Faron-Bartels | prelekcja multimedialna
godz. 19.15 – 20.15 „O uważności – jak patrzeć, żeby widzieć” – Bożena Uścińska | warsztaty
06.05.2023 (sobota)
godz. 16.00 – 17.00 „Kobieta w dziejach świata” – dr Renata Faron-Bartels | prelekcja multimedialna
godz. 17.15 – 18.15 „O potrzebie symbolu” – Bożena Uścińska | warsztaty
Krzysztof Annusewicz (ur. 1953) – malarz, portrecista, ilustrator, konserwator zabytków. W Lublinie pracował w PPKZ w Pracowni Badań i Odkryć Architektonicznych przy projektowaniu kolorystyk Starego Miasta w Lublinie i Zamościu. Po przeniesieniu się do Wrocławia w roku 1982 zajął się wyłącznie malarstwem, głównie portretowym i sakralnym. Namalował portrety wielu znanych osób związanych z Wrocławiem, m.in. Henryka Tomaszewskiego, Antoniego i Alicji Gucwińskich, rektorów kilku szkół wyższych, a także duchownych kierujących Archidiecezją Wrocławską, w tym arcybiskupa Józefa Kupnego. Spod jego pędzla wyszły portrety zasłużonych posłów i polityków – Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka, Jacka Kuronia, Józefa Oleksego oraz marszałków Senatu III RP (od I do IX kadencji). Prowadzi własną „Pracownię Portretową”.
Wykład podczas wernisażu: „Krzysztof Annusewicz – warsztat artysty”
Wykład poświęcony będzie specyfice malowania portretów oraz aktów jako jednej z form odwzorowywania postaci ludzkich.
Wykład poprowadzi Jerzy Tomaszewski – historyk sztuki, antykwariusz i dziennikarz. Autor książki „Antykwaryczne polowania”. Twórca jedynego w polskiej telewizji programu poświęconego antykom pt. „Antykwaryczne Safari” (4 sezony) oraz programu „Ćwiczenia z patrzenia”.
25.04.2023 (wtorek, godz. 18.00 – 19.00)
„O przemijaniu symboli kobiety i kobiecości” – dr Renata Faron-Bartels | prelekcja multimedialna
Podczas prelekcji zostanie przedstawiona historia wizerunku i roli kobiety w różnych kulturach świata. Słuchacze poznają przykłady ilustrujące ich przemiany na przestrzeni ubiegłych stuleci.
Prelekcję poprowadzi dr Renata Faron-Bartels archeolog-amerykanistka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, Warszawskiego oraz Freie Universität w Berlinie, wieloletni wykładowca w Wyższej Szkole Filologicznej oraz Instytucie Romanistyki we Wrocławiu. Autorka licznych publikacji, w tym książek: „Złote cywilizacje Ameryki” oraz „Ludzie i bogowie Ameryki”. Jest Prezesem Fundacji na Rzecz Badań, Edukacji i Popularyzacji Kultur Świata – Mundus, współpracującej m.in. z instytucjami obrony praw kobiet w Hiszpanii (Walencja).
25.04.2023 (wtorek, godz. 19.15 – 20.15.)
„O uważności – jak patrzeć, żeby widzieć” – Bożena Uścińska | warsztaty
Podczas warsztatów uczestnicy będą ćwiczyć uważne patrzenie – dostrzeganie specyfiki partnerów relacji oraz umiejętność dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na jego temat. Ćwiczenia są inspirowane relacjami nieprofesjonalnych modelek, które pozowały do aktów prezentowanych podczas wystawy „W poszukiwaniu symbolu kobiet”. Dzięki byciu przedmiotem uważnej obserwacji czuły się rozumiane i akceptowane.
Warsztaty przeprowadzi Bożena Uścińska – psycholożka społeczna, trenerka biznesu i doradczyni. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim i Podyplomowych Studiów „Zarządzanie Kadrami” oraz „Trener biznesu” w Wyższej Szkole Bankowej. Były pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Publikowała w czasopismach „AIDA –MEDIA” oraz „Odra”. W „Gazecie Wrocławskiej” wiele lat prowadziła rubryki „Psycholog radzi”, oraz „Jak się dogadać z nastolatkami”. Współautorka książki „Komunikowanie się z mediami w praktyce”.
06.05.2023 (sobota, godz. 16.00 – 17.00)
„Kobieta w dziejach świata” – dr Renata Faron-Bartels | prelekcja multimedialna
Tematem prelekcji będą symbole związane z kobietami, kobiecością i protestami kobiet w walce o ich prawa. Poprowadzi ją dr Renata Faron-Bartels, specjalistka w dziedzinie archeologii i historii.
06.05.2023 (sobota, godz. 17.15 – 18.15)
„O potrzebie symbolu” – Bożena Uścińska | warsztaty
Warsztaty: „O potrzebie symbolu”. Warsztaty będą się koncentrować na zagadnieniu potrzeby symbolu w szeroko rozumianej komunikacji międzyludzkiej oraz specyfice obrazu kobiety, pojmowanego jako zwierciadło jej znaczenia wdanej grupie społecznej. Warsztaty poprowadzi Bożena Uścińska, doświadczona psycholożka.