Noc Świętojańska 2019
Zapraszamy na najkrótszą noc w roku, kupalnockę czy Noc Kupały do Zamku! Z pewnością nie zabraknie ciekawych warsztatów, energetyzujących koncertów i plecenia wianków: 22 czerwca (sobota) 2019 r.
W tym roku obchody letniego przesilenia słońca zaczynamy rodzinnym, interaktywnym koncertem dedykowanym najmłodszym dzieciom (0-5 lat) i rodzicom. W zielonym parku dookoła CK Zamek zaplanowaliśmy szereg warsztatów: makramowe kolczyki-listki, pocztówki wykonywane metodą bruchlettering, warsztaty architektoniczne i oczywiście wianki, plecione ze świeżych polnych kwiatów. Dla spragnionych relaksu, czekała będzie joga na trawie oraz strefa relaksu.
Na scenie w amfiteatrze wystąpią zespoły, które wprowadzą was w piękną, baśniową atmosferę najkrótszej w roku nocy. Zagrają wrocławski kameralny skład – Broad Peak, Rycerzyki – muzyczni reprezentanci krakowskiej sceny dream pop oraz TeChytrze – lubelski skład, który inspirując się free-jazzem, punkiem i muzyką alternatywną sięgnął po folklor Lubelszczyzny.
Na koniec, zgodnie z tradycyjną, kupalną symboliką wody i ognia, w świetle pochodni udamy się na pochód nad Bystrzycę, który zakończy się puszczaniem wianków na wodę i wypowiadaniem magicznych, miłosnych życzeń.
W parku stanie również mini jarmark, na którym kupicie produkty regionalne, rękodzieło i wyroby rzemieślnicze.
- Godzinowy program:
17:00 – uroczyste otwarcie
17:10 – koncert zespołu Broad Peak
Wrocławski zespół, którego muzyka jest inspirowana odgłosami lasu i rzeki Broad Peak. Piszą o sobie tak: Jeśli usłyszycie w tej muzyce pijany sound to dobrze, o to nam chodziło. Broad Peak to piosenki pisane na kacu, krótkie jak oddechy, często oparte na dwóch akordach. Instrumentarium raczej niewielkie, czasem tylko banjo z głosem. Album został nagrany w lesie i nad rzeką.
18:30 – Rycerzyki
Zespół Rycerzyki sam określa swoją muzykę jako coś oscylującego między dream popem a soft rockiem. Swoją nazwę zaczerpnęli z Ballady o smutnym rycerzyku, ale jego pozytywna energia nie daje dużo powodów do smutku. Historyjki przemycane do tekstów pisanych przez Gosię Zielińską tworzone są w języku polskim, angielskim i wymyślonym. Rycerzyki to nowoczesne i łagodne brzmienia tworzące piękną, baśniową atmosferę, w której niejeden słuchacz może się zatracić.
19:50 – TeChytrze
TeChytrze, czyli stare ubrane na nowo, mieszanka ludowo-blusowo-punkowa, sławiąca prostotę, moc i przebojowość muzyki ludowej z Lubelszczyzny i Kurpiowszczyzny.
Zespół pisze o sobie tak: „Na skutek wyjątkowo silnych zaburzeń czasoprzestrzeni, nasze prababki sadziły kapustę tuż przy amerykańskich plantacjach bawełny, ulegały wpływom punkowej rewolty, oraz przemierzały odległe prerie i pustynie. Pieśń pracy czarnoskórych niewolników mieszała się z pieśnią bladorumianych chłopek, a punkowy brud i muzyka westernu konfrontowały się z liryką miłosną. Nietypowe sąsiedztwo i okoliczności dały początek nowym gatunkom muzycznym. Egzotyczne melodie wyparły te tradycyjne, lecz język i treść pieśni pozostały niezmienne. TeChytrze podejmuje się rekonstrukcji tej właśnie muzyki.”
20:50 – pochód świętojański nad Bystrzycę
21:30 – Zdrada Osiedla zaśpiewa pieśni świętojańskie z Polski, Ukrainy i Białorusi
- Program warsztatów:
12:30 i 13:30 – Koncert interaktywny dla dzieci i rodziców
14:00, 15:00, 17:00, 18:00 – Makramowe kolczyki
14:00 – 19:00 – Plecenie wianków
14:00, 14:45, 15:30 – Brusch lettering
15:00 – 19:00 – Warsztaty architektoniczne
15:20 – Joga na trawie
16:00 – Paprocie w słoiku
16:20 – Ceremonia gongów i mis tybetańskich