Jarmark Jadwiżański 2020
W tym roku na Jarmark Jadwiżański zapraszamy tradycyjnie w pierwszą niedzielę października, 4 października, od godziny 11:00.
godz. 15:00
bilety: 10 zł
Ludowa bajka opowiada o najmłodszym z trzech braci, który uważany jest za najgłupszego, ponieważ niczego się nie boi. Pewnego dnia Staś postanawia wyruszyć na wyprawę, której celem jest poznanie strachu. Po drodze dokonuje wielu mężnych czynów.
Spektakl nawiązuje do tradycji pacynkowych teatrzyków wędrownych. Jest też wspaniałym przykładem improwizowanej komedii charakterów, której historycznym przykładem była włoska commedia dell’arte.
Warsztaty taneczne
godz. 14:30, 15:30, 16:30
Warsztaty tańców dawnych w wykonaniu grupy wrocławskich rekonstruktorów. Nauczymy się najprostszych kroków tańców dawniej tańczonych na średniowiecznych dworach i zamkach. Taniec był niegdyś istotnym elementem życia codziennego przenikającym przez wiele jego aspektów od obchodów religijnych pod kościołami (do dziś w Katalonii tradycją jest tańczenie na placach przed nimi) aż do rozrywki i popisów podczas uczt dworskich. W trakcie warsztatów będzie możliwość zapoznania się z najprostszymi i popularnymi tańcami, zaczerpniętymi z traktatów spisanych przez mistrzów tańca tamtego okresu. Wstęp wolny.
Pokaz pracy warsztatu alchemika
godz. 13:00, 15:00, 17:00
Alchemik to nie tylko znawca wielu magicznych sztuczek i prawdziwych doświadczeń, ale i świetny gawędziarz, który demonstrując opowie o zjawiskach chemicznych, historii ich odkryć, wykorzystaniu w średniowieczu.
W warsztacie alchemika zobaczymy dwie części pokazu: woda i ogień podczas trzech pokazów.
W pierwszej części będzie on przeprowadzał eksperymenty i demonstrował alchemię, w której ważnym bądź niezbędnym składnikiem jest woda, zaś w drugiej części królował będzie ogień.
Całość to nie tylko ciekawy pokaz i zabawa, ale solidna porcja wiedzy o średniowiecznej nauce.
Wędrowcy! Poszukiwacze! Mali i duzi! Przybywajcie na Jarmark w poszukiwaniu przygód i skarbów! Specjalnie dla małych (i dużych też jeśli zechcą) przygotowaliśmy grę po zakamarkach Jarmarku. Odbierzcie przy bramie mapkę i rzemyk, a potem ruszajcie na poszukiwania. Zbierzcie specjalne koraliki, z których będziecie mogli złożyć swoją własną jadwiżańską bransoletę. Szukajcie ich u średniowiecznych podróżników i wśród jarmarkowych atrakcji. Do boju i udanych łowów!
Młodzi płatnerze! Ruszajcie do pracy!
Zróbcie najpiękniejszą przyłbicę rycerską jaką jest w stanie stworzyć wasza pracownia i przedstawcie ją na Jarmarku Jadwiżańskim!
O godzinie 12:00 przyjdźcie na Amfiteatr skąd ruszy Parada Przyłbic Rycerskich, a po niej wybierzemy najpiękniejszą!
Swoje dzieła możecie zrobić i ozdobić w dowolny sposób, tylko pamiętajcie, że muszą się dać założyć na głowę!
Koncert muzyki dawnej
Zespół Rocal Fuza
godz. 17:30
PROGRAM GODZINOWY
Jarmark Jadwiżański 2020
Rzemieślnicy na podzamczu
- Godz. 11-19 – Jarmark handlowy w Leśnickim parku, wyroby rzemieślnicze, ręcznie robiona biżuteria, ozdoby, dekoracje, kuchnia stylizowana i współczesna, stoiska z produktami regionalnymi i ekologicznymi.
- Godz. 12-19
Zbrojownia rycerska Bractwa Będzin
Stanowisko z elementami uzbrojenia oraz bronią. Pod okiem rekonstruktora – zbrojmistrza będzie można zobaczyć, jak żyli średniowieczni wojowie. Obejrzycie tam elementy wyposażenia – hełmy, rękawice, kolczugę, napierśnik, tarczę, miecz, topór i inne. Zbrojmistrz opowie Wam o uzbrojeniu i ciekawostkach z rycerskiego życia.
Zabawy plebejskie, które poprowadzi Bractwo Rycerskie Zamku Będzin: strzelanie z łuku do tarczy, rzucanie specjalnymi toporkami, wyścigi drużyn na drewnianych nartach, zabawa w „Małego Johna”, Młynek rycerski, rycerskie pojedynki, przeciąganie liny, Bieg damy i rycerza, rzut kolczugą, gra w boulle (średniowieczna gra w kule)
Stanowiska rzemieślnicze: Garncarz, Kaletnik, Kowal, warsztat tkacki.
- 12:00-16:00 – Warsztaty plastyczne tworzenia amuletów z pieczątkami, wstęp wolny
- 12:00 – Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą przyłbicę, parada małych rycerzy
- 13:00, 15:00, 17:00 – Pokaz pracy średniowiecznego alchemika. Pokaz w wykonaniu średniowiecznego alchemika, a prywatnie…. doktora chemii. Alchemik to nie tylko znawca wielu magicznych sztuczek i prawdziwych doświadczeń, ale i świetny gawędziarz, który demonstrując opowie o zjawiskach chemicznych, historii ich odkryć, wykorzystaniu w średniowieczu.
- 13:30, 14:30, 15:30, 16:30 – Potyczki rycerskie – walki rycerzy w zbrojach
- 14:30, 15:30, 16:30 – Warsztaty taneczne tańców dawnych na zamkowych tarasach
- 15:00 – Spektakl dla dzieci „Stach i Strach” Akademia Wyobraźni – bilety: 10 zł (biletyna.pl)
- 16:30 – Warsztaty tkania na bardku ze Splotką (obowiązują zapisy na kontakt@splotka.pl)
- 17:30 – Koncert muzyki dawnej Rocal Fuza
- 18:15 – Inscenizacja na zakończenie Jarmarku w wykonaniu Bractwa Będzin, którego rycerze pojmują rzezimieszka i dokonują sąd nad nim