Jarmark Jadwiżański 2019
W tym roku na Jarmark Jadwiżański zapraszamy w pierwszą niedzielę października, 6 października, od godziny 11:00.
W tym roku wokół Zamku swoje obozowisko rozstawi Opolskie Bractwo Rycerskie. Rycerze przeprowadzą turniej dla dzieci oraz dorosłych, a na koniec dnia stoczą wielką bitwę o Zamek. Zaglądając do ich obozowiska, przekonacie się jak wyglądało życie obozowe średniowiecznych wojów: jakiej używali broni, w co się ubierali, co jedli. Będziecie mogli zobaczyć, jak pracowali dawni rzemieślnicy, który często towarzyszyli rycerzom na bojowym szlaku: m.in. kowal, garncarz, tkacz, papiernik, garbarz. A jeśli zechcecie sami zacząć władać dawną bronią – pod okiem rycerzy nauczycie się strzelania z łuku, miotania toporem, nożem i włócznią. W sam raz na tyle, by wziąć udział w Turnieju dla Publiczności i wygrać nagrody. Na niepokornych czekać będzie… kat z ekspozycją narzędzi tortur. Oczywiście w programie nie zabraknie pokazów walk rycerskich oraz strzelania z hakownic i bombard. Natomiast na finał Jarmarku, przy blasku pochodni czeka nas wielka bitwa o Zamek.
- JARMARK KUPIECKI
Jak co roku na zamkowych tarasach oraz wokół Zamku swoje towary wystawią kramarze oraz przedstawiciele rzemiosł dawnych, m.in.: tkacze, bednarze, pszczelarze, złotnicy. Będzie można kupić biżuterię, ozdoby wykonane z naturalnych materiałów, inspirowane średniowiecznym rzemiosłem. Nie zabraknie kuchni historycznej oraz stoisk z piwem rzemieślniczym: Warsztat Piwowarski, Probus, Profesja.
- FOSA TEATRALNA
W tym roku Jarmark odbywa się pod znakiem średniowiecznych widowisk teatralnych. Najmłodszych zapraszamy do fosy teatralnej, w której wystąpią teatry kukiełkowe i marionetkowe z baśniami i legendami oraz na historyczny plac zabaw i warsztaty artystyczne. Baśń o rycerzu bez konia – Teatr Barnaby (godz. 12:30 i 15:00), Calineczka – Teatr Barnaby (godz. 14:00), O Szewczyku, co Smoka Wawelskiego pokonał – Zaułek Animacji – Falco Show (16:30).
- HISTORYCZNY PLAC ZABAW
Drewniany, rzemieślniczy plac zabaw dla dzieci, znajdziecie w nim m.in. średniowieczną karuzelę, mini piekarnię, zamek do burzenia, strzelanie z bezpiecznych kusz, warsztaty kukiełek, turniej dla dzieci oraz przedstawienia: Bajka o rybaku i złotej rybce (15:30), Bajka o Czerwonym kapturku (16:00).
- I TURNIEJ BARDÓW
W tym roku otwieramy pierwszy Turniej Bardów, do którego zapraszamy wędrownych pieśniarzy i poetów. Jaki repertuar? Preferujemy utwory lub wiersze nawiązujące do klimatu średniowiecza lub związane z historią. Mogą być to wykonania tradycyjne jak i autorskie.
Poza wystąpieniami uczestników Turnieju Bardów, będziemy mogli usłyszeć zespół Castle Dream oraz skład, który zagra Jam session na koniec wydarzenia.
Wszystkie zgłoszenia prosimy kierować na adres: artcelebra@autograf.pl Uczestnicy którzy do nas napiszą otrzymają formularz zgłoszeniowy.
- WARSZTATY DLA DZIECI
13.00 – 16.00 – Warsztaty marionetkowe
Zapraszamy na warsztaty tworzenia marionetek. Pokażemy Wam, że za pomocą prostych materiałów, które znajdziecie w każdym domu możecie stworzyć własne marionetki i zaprojektować zabawne postacie, które będą poruszać się na sznurkach. A od tego już tylko krok do stworzenia własnego przedstawienia w domowym teatrze marionetkowym.
Bilet: 5 zł (dziecko + dorosły)
Liczba miejsc: 60
13.00 – 16.00 – Warsztaty pudełkowa diorama
Podczas warsztatów stworzymy scenę teatralną w pudełku, wykorzystując technikę dioramy. Przy użyciu kartonu, kleju i nożyczek stworzymy scenerię inspirowana średniowiecznym leśnickim zamkiem, wypełnimy ją naturalnymi materiałami, kamyczkami, liśćmi i patyczkami. Razem stworzymy bajkowy świat, w którym zamieszkają smoki, rycerze, księżniczki i jednorożce.
Bilet: 5 zł (dziecko + dorosły)
Liczba miejsc: 30
13:30 i 14.30 – Warsztaty motanek
Motanki wywodzą się z kultury ludowej słowiańszczyzny wschodniej. Symbolizują ludzkie pragnienia i życzenia. Od wieków tworzono je z intencją m.in. zapewnienia miłości, zdrowia, pomyślności. Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się więcej o bogatej tradycji tworzenia motanek, technice ich wykonywania (metodą owijania i motania – bez użycia igieł, czy klejów) i zamotać swoją własną niepowtarzalną lakę.
Bilet: 5 zł
Liczba miejsc: 24
Program godzinowy