CZAISZ? 2019 Festiwal Herbaty
Zapraszamy na 4. edycję wrocławskiego Festiwalu Herbaty „Czaisz?”, która odbędzie się przy pięknej pogodzie na tarasach leśnickiego zamku (w razie deszczu schowamy się do zamku). Przygotowujemy dla Was moc atrakcji związanych z herbatą.
Tradycyjnie pojawią się herbaciani kupcy ze swoimi najlepszymi sortami i gatunkami tej wspaniałej rośliny, będą ceramicy specjalizujący się z naczyniach do herbaty, także kombucha oraz stoiska z kuchnią azjatycką. Tegoroczną nowością będzie festiwalowe piwo z herbatą! Dlaczego mielibyśmy zabraniać wchodzenia na ścieżkę herbaty poprzez herbaciane piwo?
Planujemy dla Was także cykl warsztatów i prelekcji związanych z herbatą i kulturą picia. Będzie można poszerzyć swoją herbacianą wiedzę, nabyć nowe umiejętności i zdobyć ciekawe doświadczenia.
Jakby tego było mało, na koniec dnia szykujemy dla Was TEA PARTY, podczas którego odbędzie się klimatyczny koncert oraz wybrzmi DJski set w klimacie Orientu. Nie może Was tu zabraknąć. Czaisz?
STREFA WYKŁADOWA
TARASY CK ZAMEK
12:00 – 12:20 Otwarcie Festiwalu
Oficjalne otwarcie wydarzenia, zapraszają: Czajownia Wrocław oraz Centrum Kultury “Zamek”
12:30 – 13:20 Czy herbata to superżywność? (Piotr Mońka)
Zapraszam na prezentację o prozdrowotnych właściwościach i zagrożeniach dla zdrowia związanych z piciem herbaty. Będzie o katechinach i taninach, ale też o szczawianach i pestycydach. Czym są, skąd się biorą i jaki mają wpływ na zdrowie? Czy można nadużyć herbaty i czy jest ona używką?
Spotkanie poprowadzi Piotr Mońka – doktor nauk technicznych, na ścieżce herbaty od 2010 roku, współzałożyciel wrocławskiej Czajowni, współorganizator Festiwalu Czaisz?
13:30 – 14:20 Symbioza Kombucha – wszystko o fermentowanej herbacie (Mariusz Jakubowski)
Symbioza to współdziałanie kilku gatunków mikroorganizmów, polegające na wzajemnej stymulacji wzrostu. Takie współdziałanie występuje w kulturach fermentacyjnych kombuchy, czyli napoju na bazie herbaty, który podbił rynek USA i Australii. Ten tradycyjny napój to także ciekawe przemiany biochemiczne, dawka zdrowia i źródło nut pochodzących z herbaty, które zmieniają się w trakcie fermentacji. Opowiem o stronie naukowej na podstawie swoich badań oraz praktycznej na podstawie doświadczenia ze Stanów.
Mariusz Jakubowski- mgr inż. towaroznawstwa i zarządzania jakością, przedsiębiorca i badacz napoju kombucha, obecnie prowadzi badania w swoim start-upie Better Industry we współpracy z Laboratorium PPNT Gdynia.
14:30 – 15:50 Kultura herbaty w Korei (Łukasz Janik)
Podczas spotkania odbędziemy podróż w czasie do początków herbaty na Półwyspie Koreańskim, tych legendarnych i tych udokumentowanych, po czym przebędziemy wraz z nią jej pełną wzlotów i upadków drogę ku współczesności. Przyjrzymy się postaciom i okolicznościom, które ukształtowały podejście Koreańczyków do herbaty i ich zwyczaje z nią związane.
Spotkanie poprowadzi Łukasz Janik, z wykształcenia koreanista, badający kulturę herbaty (nie tylko) w Korei.
16:00 – 17:20 Wietnam okiem herbaciarza (Joanna Bożek)
Jak bardzo herbacianym krajem jest Wietnam? Czy Wietnamczycy znają i lubią herbatę, którą produkują? Tego starałam się dowiedzieć podczas moich dwóch wypraw do tego niezwykłego kraju. Z plecakiem na plecach przemierzyłam ponad 3500 kilometrów. Co odkryłam i gdzie zajechałam ? Tego dowiesz się podczas mojego wykładu.
Joanna Bożek – pasjonatka herbaty i podróżniczka, autorka bloga o herbacie i inicjatorka herbacianych spotkań.
17:30 – 18:20 Jak pić herbatę…przyjemnie! (Anton Tiscornia)
W Japonii jest herbaciane przysłowie Ichigo Ichie: „w czasie jednego życia, każde spotkanie jest unikalne”, więc nasz prelegent Anton postanowił spróbować znaleźć odpowiedź na proste pytanie: jak pić herbatę? Zapraszamy w podróż dookoła świata w poszukiwaniu najprzyjemniejszej czarki herbaty, którą można odnaleźć w niepowtarzalności codziennych czynności.
Anton Tiscornia – fascynat kultury herbaty, inicjator spotkań przy herbacie, właściciel katowickiej herbaciarni Ekspedycja Coffehouse
18:30 – 19:30 Czaj z samowara! (Roman Wirth)
Zapraszamy na herbatę z samowara, degustację połączoną z instruktażem prawidłowego rozpalania samowara węglowego i przygotowaniem kilku rodzajów herbat czarnych łamanych. Nie zabraknie herbaty gruzińskiej na esencję, tureckiej z pokazem prażenia, earl greya i rosyjskiej karawany.
Samowar uruchomi Roman Wirth, współorganizator cieszyńskiego Święta Herbaty, człowiek herbaty.
20:00 Tea Party (Wojtek Furmaniak)
Zapraszamy na orientalną podróż muzyczną, inspirowaną ścieżkami herbaty.
STREFA WARSZTATOWA
Parter CK Zamek
12:00 – 13:30 Podstawy parzenia herbaty i jej ocena sensoryczna (Maciej Stafiej)
Obowiązują zapisy (bilet 5 zł) https://bit.ly/2kf55c4
Warsztaty herbaciane połączone z degustacją, to wstęp do świata herbaty dla osób, które chcą poukładać wiedzę na temat tej rośliny i naparu, który z niej powstaje. W trakcie spotkania, dowiesz się między innymi:
– Jak produkowana jest herbata;
– Czym różni się herbata zielona od herbaty czarnej;
– Dlaczego warto jest być świadomym konsumentem herbaty;
– Jaka jest przewaga herbat liściastych nad ekspresowymi;
– Jak wybrać dobrą herbatę;
– Dlaczego parzenie herbaty w stylu wschodnim jest najlepszym wyborem;
Po części teoretycznej, będziemy wspólnie parzyć herbaty oraz dowiemy się jak robić to poprawnie.
Forma warsztatu jest luźna, dlatego podczas spotkania będziemy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami, a także poznać zdanie innych na temat konkretnych herbat. Będziemy pracować również na „kole smaków i aromatów”, dzięki czemu łatwiej będzie nam wyrazić swoje doznania sensoryczne.
Maciej Stafiej – bloger, który obrał kurs na herbatę, współorganizator poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj!
13:30 – 14:30 Warsztaty wypieku i zdobienia pierników (Piernikarnia Wrocławska)
Obowiązują zapisy (bilet 5 zł) https://bit.ly/2kexcbk
Warsztaty poprowadzą właściciele Piernikarni Wrocławskiej – małej manufaktury pierników, która na co dzień działa tuż obok wrocławskiego rynku. Powstają tam tradycyjne pierniki z najlepszych dolnośląskich składników: mąki z małego młyna, masła z lokalnej mleczarni, miodu z zaprzyjaźnionej pasieki.
Podczas warsztatów, każdy z uczestników przygotuje własnoręcznie piernik, poznając wszystkie etapy jego przygotowania: wygniatanie ciasta, wałkowanie, wycinanie, formowanie, pieczenie i wreszcie zdobienie.
15:30 – 16:30 Warsztaty wypieku i zdobienia pierników (Piernikarnia Wrocławska)
Obowiązują zapisy (bilet 5 zł) https://bit.ly/2kexcbk
Warsztaty poprowadzą właściciele Piernikarni Wrocławskiej – małej manufaktury pierników, która na co dzień działa tuż obok wrocławskiego rynku. Powstają tam tradycyjne pierniki z najlepszych dolnośląskich składników: mąki z małego młyna, masła z lokalnej mleczarni, miodu z zaprzyjaźnionej pasieki.
Podczas warsztatów, każdy z uczestników przygotuje własnoręcznie piernik, poznając wszystkie etapy jego przygotowania: wygniatanie ciasta, wałkowanie, wycinanie, formowanie, pieczenie i wreszcie zdobienie.
17:00 – 18:00 Blaski i cienie własnej uprawy herbaty w Gruzji (Michał Królikowski)
Nie każdy ma możliwość picia herbaty z własnego ogródka… Dlaczego nie? To da się zrobić. Od jakiegoś czasu Herbaciarni Laja oraz festiwal Święto Herbaty w Cieszynie ma własny kawałek herbacianego ogrodu położonego u podnóża Kaukazu. Poznajemy tam z czym się je uprawa i produkcja herbaty. I najważniejsze jak może smakować własnoręcznie zrobiona herbata. Spotkanie poprowadzi
Michał Królikowski który, na co dzień ogarnia cieszyńską herbaciarnię Laja, współorganizuje festiwal Święta Herbaty, a od jakiegoś czasu poświęca swoją uwagę nowemu projektowi związanemu z herbatą na puerh.pl
19:00 – 20:00 Warsztaty czekoladowe
Obowiązują zapisy (bilet 5 zł) https://bit.ly/2k9SVB3
Warsztaty o historii i produkcji czekolady, na których będzie możliwość nauczenia się robienia i temperowania czekolad oraz samodzielnego wyprodukowania własnej czekolady z naturalnych składników. Warsztaty poprowadzi producent czekolad (i nie tylko) i właściciel herbaciarni ‘U Dziwisza’ w Kaziemierzu Dolnym, herbaciarz i podróżnik
PARK
13:00 – 13:50 Herbata z ptakami: shinrin-CHA-yoku (One Cup of Tea)
Odbudowanie kontaktu z naturą jest jak „powrót do domu”. Skupiając się na własnej czarce, ze smakiem i aromatem herbat z różnych stron świata poznamy otaczający nas najbliższy świat przyrody. W szczególności skupimy się na zauważeniu, zobaczeniu i usłyszeniu najczęstszych gatunków ptaków, które zamieszkują parki i ogrody. Agata Ożarowska – ornitolog, fotograf, podróżnik oraz założycielka sklepu z himalajskimi herbatami One Cup of Tea, współorganizatorka poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! – nawiązując do japońskiej sztuki czerpania sił z przyrody (shinrin yoku) spróbuje poprzez wspólną degustację herbat oraz opowieści o herbacie i ptakach, odnaleźć w każdym jego własną „drogę do domu”.
STREFA CEREMONII
13:00 – 19:00 (co pół godziny) Japońska Ceremonia z Mistrzem Takadą
Obowiązują zapisy (bilet 5 zł) https://bit.ly/2lIb5dC
Degustacyjna ceremonia parzenia pięciu rodzajów japońskiej herbaty w wykonaniu Pana Masahiro Takada, Mistrza Ceremonii Herbacianej. Parzenie odbędzie w stylu formalnym, metodami tradycyjnymi i autorskimi. Będzie to możliwość skosztowania niedostępnych na co dzień smaków i aromatów, pochodzących z japońskiej herbaty, przygotowanych i podanych w japońskiej oprawie.
19:30 Projekcja filmu dokumentalnego Jeff’a Fuchs’a “The Tea Explorer”
reż. Andrew Gregg. Film obejrzymy w ramach współpracy ze stowarzyszeniem Klub herbaty Zaparzaj! Trailer znajdziecie tutaj!
STOISKA
Stoiska z piwem
- Browar Profesja
- Warsztat Piwowarski
Stoiska z herbatą
- Czajownia Wrocław
- Sklep Halpe – OpenEnergy
- One Cup of Tea
- Fundacja Laja
- Herbaty Czas
- Ekspedycja Coffeehouse
Do herbaty
- Pierniki wrocławskie – pierniki
- Anibabki – ciasta
- “U Dziwisza” – czekolada
Jedzenie azjatyckie
- Kame