Leśnickie Archiwum Społeczne
Drodzy mieszkańcy i miłośnicy Lesnicy, zapraszamy Was do współtworzenia Leśnickiego Archiwum Społecznego. Jeżeli macie stare zdjęcia, albumy rodzinne, pudełka z fotografiami z uroczystości rodzinnych, spotkań, wycieczek z Leśnicą w tle, dajcie nam znać. Chcielibyśmy stworzyć archiwum cyfrowe oraz wystawę w CK Zamek, na której chcielibyśmy opowiedzieć historię tego wyjątkowego osiedla poprzez historie jego mieszkańców.
Jeżeli macie w sowich domach „leśnickie fotografie” sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat, skontaktujcie się z nami, chętnie spotkamy się, porozmawiamy, wybierzemy kilka do zeskanowania.
imprezy@zamek.wroclaw.pl, tel. 71 349 32 81 wew. 25 lub osobiście w Centrum Kultury Zamek, pok. 301, codziennie od 8 do 16.
Projekt polegał na opracowaniu i udostępnieniu fotografii, dokumentów, pocztówek dotyczących przede wszystkim materialnego i niematerialnego dziedzictwa Leśnicy i okolicznych miejscowości gromadzonych w archiwum Centrum Kultury Zamek oraz materiałów z archiwów prywatnych, rodzinnych mieszkańców Leśnicy oraz zbiorów lokalnych kolekcjonerów. Archiwalia zostaną zewidencjonowane, opisane oraz udostępnione w społecznym cyfrowym archiwum: lesnickiearchiwumspoleczne.pl
Ważnym elementem projektu jest wystawa „Historia spojrzeń” w holu CK Zamek, która subiektywnym wyborem zdjęć, dokumentów i pocztówek. Wyselekcjonowaliśmy je spośród ponad tysiąca fotografii i dokumentów osobistych, jakie udało nam się zgromadzić w ramach projektu „Leśnickie Archiwum Społeczne”. Ekspozycja łączy spojrzenia zarówno dawnych – przedwojennych, jak i obecnych – powojennych mieszkańców tego bardzo wyjątkowego osiedla, które mimo iż od 1928 r. stanowi część Wrocławia, do dziś zachowało swój unikatowy charakter osobnego miasteczka.
Fotografie i pocztówki zaprezentowane na wystawie przechowywane były dotychczas w albumach rodzinnych, zbiorach kolekcjonerów lub w kronikach CK Zamek. Wiele z nich po raz pierwszy udostępnione jest szerokim kręgom publiczności. Zestawione ze sobą, składają się na sentymentalną, niespieszną, wielogłosową narrację o Leśnicy. Na wystawie zobaczyć można zdjęcia z uroczystości rodzinnych, chwil ważnych dla życia społeczności; fotografie oficjalne i prywatne, na których utrwalone zostały przebłyski, momenty, uśmiechy. Dzięki temu powracają ludzie, sytuacje, lokalne mikrohistorie. Przyglądamy się im w „czułym odbiciu”.
Wystawa „Historia spojrzeń” to dopiero początek. Jest otwartym zaproszeniem do dzielenia się zdjęciami, wspomnieniami i pamiątkami tworzącymi historię miejsca.
Czas trwania projektu: maj – grudzień 2019. Wystawę można oglądać na parterze budynku.
Partnerzy: Rada Osiedla Leśnica, Archiwum Średzkie, Partnerstwo dla Leśnicy, MBP Filia nr 2