Ściana dla ilustratora: Anna Solska
Wystawa w ramach projektu Ściana dla ilustratora
Anna Solska
hol, 1 piętro CK Zamek oraz plener Parku Leśnickiego
Stajemy się tym, o czym myślimy. Magiczny las rośnie w nas… Drzewa powstają z naszych doświadczeń i przeżyć, z miłości, a także z otwartości na ludzi i otaczający nas świat. Są interpretacją Drzewa Życia, pełnego obfitości i dobra, czyli metafory zdrowia oraz połączenia człowieka z naturą, czystym powietrzem i wodą.
Żyję w stolicy Meksyku, w jednym z największych miast świata. To miejsce bogate w różnorodność kulturową, ale jak wiele innych zakątków na Ziemi potrzebuje przemiany. Dla mieszkańców Meksyku od wieków wszystko w świecie jest połączone – wszystko ma na nas wpływ.
Cykl prac przedstawiających drzewa, to moja wizja poszukiwania szacunku wobec życia niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, bo naszym wspólnym domem jest Ziemia.
Drzewa stały się moją fascynacją inspirowaną kolorowym Meksykiem i jego radością życia, ale także jego skrajnościami.
Nie bez powodu na premierę mojej wystawy wybrałam czas Nocy Świętojańskiej – to zgodnie ze słowiańskim zwyczajem święto ognia, wody, słońca, urodzaju oraz miłości. Natura i jej żywioły mają dla świata oczyszczającą moc.
Anna Solska to urodzona w Kłodzku absolwentka Filologii Romańskiej we Wrocławiu, Polityki Publicznej w Strasburgu oraz Neuroartes w Meksyku. To właśnie z Meksykiem przez ostatnie 18 lat związała swoje życie. Przez wiele lat była nauczycielką i dyrektorką metodyczną w Alliance Française w Meksyku. Współpracuje z meksykańską artystką Amparo Serrano i jej Fundacją, która stawia na kreatywny rozwój dzieci i młodzieży z domów dziecka. Jest aktorką francuskojęzycznej grupy teatralnej „Théâtre à la Dérive”.
Od 8 lat rysuje i tworzy kolorowy świat, bogaty w miłość, zrozumienie, wybaczenie oraz ideę bycia wiernym swoim wartościom.
Ściana dla ilustratora to projekt uruchomiony w roku 2019 promujący polskich ilustratorów i rysowników.
Oddajemy artystom przestrzeń do ekspozycji w holu na pierwszym piętrze CK Zamek pokazując znakomite prace szerszej publiczności. Wystawy w holu cechuje duża przystępność, mijane jakby mimochodem często przykuwają uwagę osób, które nie odwiedzają galerii sztuki na co dzień. Często też dla przypadkowego odbiorcy stają się źródłem inspiracji lub spontanicznego zakupu pracy. Realizując ten projekt mamy nadzieję, że dobra, polska ilustracja nie tylko Was zachwyci ale i zagości na dobre na ścianach Waszych domów.