„Tak jak Ty” – wystawa Edyty Kranc i Elwiry Sztetner (do 27 V)
Wystawa „Tak jak Ty” to nie tylko zderzenie dwóch indywidualnych perspektyw, ale także głębokie spojrzenie na relacje między ludźmi a innymi istotami na Ziemi. Wernisaż, spotkanie autorskie i prelekcja (którą poprowadzi Dariusz Gzyra) odbędzie się w galerii OPT Zamek 27 kwietnia o godz. 15:00.
Autorki wystawy od ponad dziesięciu lat towarzyszą sobie w życiu, mieszkają razem i tworzą obok siebie. Na początku wydawało się, że dzieli je niemal wszystko. Z czasem, kiedy zamieszkały już razem, codziennie odkrywały takie same upodobania i zbieżności poglądów. Razem przeszły na weganizm, wspierając i umacniając się w tej decyzji. Swoją twórczość zaczęły rozwijać równolegle, stąd pomysł wspólnej wystawy ich prac przyszedł bardzo naturalnie.
Wystawa „Tak jak Ty” to snuta na dwa głosy opowieść o codziennym wykluczeniu istot pozaludzkich. Istot, które w środowisku aktywistów prozwierzęcych coraz częściej nazywane są „sentientkami” i „sentientami”, co oznacza po prostu istoty czujące. Poprzez swoją sztukę, artystki kładą nacisk na istotność empatii oraz potrzebę włączenia zwierząt w krąg wspólnoty.
– Sztuka jest naszym językiem, naszą bronią. Chcemy, aby nasze prace były nie tylko estetyczne, ale także przekazywały głębsze przesłanie o konieczności szacunku dla wszystkich istot żywych. Sztuka to narzędzie wyobraźni, a podążając za słowami Elizabeth Costello, bohaterki „Żywotów zwierząt” Johna Maxwella Coetzee „Współodczuwająca wyobraźnia nie ma granic” – tłumaczą autorki.
BIOGRAMY
Elwira Sztetner
Artystka wizualna i aktywistka związana z nurtem ekofeminizmu. W swojej twórczości poddaje krytycznej analizie antropocentryczny model świata. Kwestionuje system moralny usprawiedliwiający hodowlę, wykorzystywanie i zabijanie zwierząt. Weganka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie zatrudniona na stanowisku profesory uczelni prowadzi Pracownię Tkaniny Artystycznej na macierzystym Wydziale Malarstwa. W roku akademickim 2021/2022 założyła i była opiekunką „Koła Wyzwolenia Zwierząt” na ASP w Warszawie, a obecnie opiekuje się kołem naukowym „Ponad podziałami”.
Edyta Kranc
Artystka sztuk wizualnych, graficzka, ilustratorka, autorka komiksów. W swojej twórczości porusza zagadnienia z dziedziny szeroko pojętej problematyki społecznej, kwestie związane z niesprawiedliwością systemu władzy czy eksploatacją zwierząt. Weganka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Dariusz Gzyra
Filozof, autor, działacz społeczny. Po wydaniu książki „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018) zgłoszony do nagrody Paszporty POLITYKI. Wykłada na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Współtworzy kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie SWPS. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Redaktor działu etyka praw zwierząt czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Twórca podcastu „Ważne nieważne”. Zajmuje się relacjami człowieka i innych zwierząt w świetle współczesnych koncepcji etycznych i politycznych oraz studiami nad weganizmem.