Kalendarz imprez
  

KALENDARZ IMPREZ 2017

Warsztaty z Rochem Urbaniakiem na zakończenie wystawy

21 października (sobota) godz. 14:00 - 17:00

dla dzieci w wieku 7-12 lat

zapisy: galeria@zamek.wroclaw.pl

 

Serdecznie zapraszamy na warsztaty „Tworzenie opowieści” z autorem wystawy Rochem Urbaniakiem. Opowiadanie jest jedną z najstarszych funkcji sztuki. Opowiadanie o świecie na około, opowiadanie o bogach, bohaterach, wielkich wydarzeniach i emocjach.
Na warsztatach skupimy się właśnie na tym. Sztuka jako nośnik opowieści. Uczestnikom warsztatów zostaną zaprezentowane fragment historii z bajek i książek wraz z ilustracjami. Postaramy się pokazać jak największą różnorodność, zarówno stylistyczną jak i tematyczną. Sięgniemy bo tematy z różnych stron świata.
Następnie uczestnicy będą losować poszczególne elementy z których będą musieli stworzyć i zilustrować własną opowieść. Będą to hasła takie jak imiona bohaterów mających pojawić się w ich historii, krainy w jakich będzie się ona działa albo cel do którego postacie będą dążyć. Przy prezentacji skończonej pracy, uczestnik będzie proszony o powiedzenie historii którą stworzył z wylosowanych
elementów.
Celem warsztatów jest pobudzenie wyobraźni oraz kreatywności przez skonfrontowanie własnej wyobraźni, haseł pomagających stworzyć opowieść, oraz fragmentów bajek i legend z różnych stron świata prezentowanych w pierwszej części.  

 

 

 

Roch Urbaniak "Papiernik czyli skąd się biorą opowieści"

Wernisaż 22.09 2017, godzina 19:00
Wystawa czynna od 23.09.2017 do 21.10.2017

 

Obrazy, malunki, plansze komiksowe, screeny z gry komputerowej, a nawet trójwymiarowe modele będzie można obejrzeć podczas najnowszej wystawy przygotowanej przez zamkową Galerię Komiksu i Ilustracji TYMCZASEM. Tym razem swoją twórczość zaprezentuje krakowski artysta - Roch Urbaniak - przede wszystkim malarz oraz twórca krótkich form komiksowych, a ostatnio również autor grafiki do gry komputerowej. Pomimo tego, że tytuł wystawy "Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści" jest jednocześnie tytułem komiksu, za który artysta otrzymał Grand Prix na 25 Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, w zamkowej galerii zobaczymy pełny przekrój twórczości artysty. Wernisaż odbędzie się w piątek 22 września o godz. 19:00, natomiast wystawa potrwa do 15 października. Wstęp wolny.

 


Rocznik 1986. Krakus chodzący na pole, a nie na dwór, absolwent wydziału malarstwa na tamtejszej ASP. Dziecko popkultury, wychowany na Gwiezdnych Wojnach, Conanie, Thorgalu, komiksach wydawanych przez TM-Semic i grach komputerowych.

Kiedy nie maluje, nie rozmawia o komiksach, przewadze Star Wars nad Star Trekiem ani nie nadrabia (często wbrew chęci i zdrowemu rozsądkowi, ale z poczucia obowiązku) najnowszych kinowych popkulturowych produkcji klasy A-,B i C, stara się jeździć po świecie, zwłaszcza po Azji.

Zawodowo malarz pracujący z galeriami w Polsce i na Tajwanie, laureat stypendium Fundacji Pieńkowskiego, autor krótkich form komiksowych, w tym komiksu "Papiernik - skąd się biorą opowieści", nagrodzonego Grand Prix na 25 Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Obecnie udziela się przy tworzeniu gry komputerowej, do której grafikę stanowią jego obrazy.\

 

  

 

Papiernik – czyli skąd się biorą opowieści

Sztuka pełni różne funkcje. Opisuje uczucia, komentuje rzeczywistość, wywołuje zachwyt, smutek lub refleksję. Czasami chce być po prostu dekoracyjna. A czasami udaje jej się łączyć powyższe. Istnieje też sztuka opowiadająca historie. Do tej właśnie jest mi najbliżej.

 

Opowieści towarzyszą mi od zawsze. Nie ma w tym nic niezwykłego, bo dotyczy to każdego z nas. Przywiązujemy tylko do nich różną wagę. Jedni zauważają ich wokół siebie więcej, inni mniej. Książki, mitologie, baśnie, legendy, filmy, komiksy, gry komputerowe. One dostarczają nam historii gotowych. Widoki, rozmowy, podróże, patrzenie na świat dostarcza nam materiału, który w opowieści możemy przekuć.

Inspirują mnie jedne i drugie. Staram się je odnajdywać, a potem opowiadać swoim językiem. Za pomocą farb, pędzli i płócien.

 

  

 

Za każdym z moich obrazów stoi jakaś historia. Uliczny sprzedawca fletów spotkany w Nepalu, cytat z ulubionego filmu, noc pod gwiazdami na statku przy wyspie Komodo, uliczny festiwal w Indiach poświęcony bogu o którym nawet nie wiedziałem, że ktoś w niego wierzy, albo serial telewizyjny w którym piją cholernie dobrą kawę. Albo gra komputerowa w której przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę. Albo starożytne ruiny w dżungli, których kamieniom żadna ilość turystów, ani żadna fikcyjna pani archeolog z dużym biustem nie odbierze magii i aury tajemnicy. A potem chodzi o to, żeby w obrazie, który zacznie się od jednego z tych elementów, nadać jak najwięcej z atmosfery i klimatu danej historii. Tak żeby podczas malowania przeżyć te emocje jeszcze raz. I tak żeby odbiorca, miał możliwość przeżyć tę przygodę samemu.

Najlepiej opowiada mi się obrazami. Kolor, faktura, mnogość elementów. To zazwyczaj wystarcza, żeby przekazać narrację, którą ma się w głowie. A jeżeli odbiorca się w moim malarstwie zgubi, zabłądzi i ta wędrówka sprawi mu frajdę, to znaczy, że mi się udało. Ale czasami sprawy trzeba doprecyzować. Nadać im jeden kierunek i poprowadzić za rękę.


Wtedy sięgam po cudowną formę wyrazu jaką jest komiks. Coraz bardziej doceniona (ale i tak ciągle nie tak jak na to zasługuje), narracja komiksu, łącząca obraz z tekstem daje możliwości porównywalne być może tylko z filmem. Komiks jest trudny, wymaga czasu i cierpliwości. Obraz zazwyczaj uda się skończyć zanim praca nad nim zacznie nam się nudzić. A to najgorsze co może nas spotkać podczas tworzenia. Z komiksem tak prosto już nie jest. Dlatego do tej pory zmierzyłem się z nim tylko kilka razy i za każdym razem w formie krótkich, zamkniętych historii.

 

W ostatnim czasie pojawiło się też nowe wyzwanie. Gra komputerowa. Na końcowe efekty trzeba jeszcze trochę poczekać, ale dla mnie jako malarza, możliwość zobaczenia moich obrazów w ruchu była magicznym doświadczeniem.

 

                         

 

Zapraszam was do świata mojego malarstw, moich – nie moich opowieści, opowiedzianych na moich warunkach. Bawcie się tak dobrze jak ja przy ich tworzeniu.

A kim jest Papiernik? To zbyt skomplikowane, żeby tutaj należycie wytłumaczyć. Do tego potrzebny będzie komiks.

 

    

X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.zamek.wroclaw.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ