Kalendarz imprez
  

KALENDARZ IMPREZ 2017

 

"SięJeJe" rodzinne warsztaty na zakończenie wystawy Inny Dmyterczuk „Kapsuły życia”.

14 października  (sobota) g. 11:00
Cena za zajęcia: 20 zł
zapisy: StrefaZajec.pl

 

Podczas zajęć porozmawiamy o tym: co to są nasiona? skąd się biorą? jak to się dzieje, że zaczynają kiełkować? w jaki sposób i kogo lub co nasiona wykorzystują do wędrówek po świecie? co z nich wyrasta?

 

 

 

W drugiej części zajęć będziemy tworzyć kule nasienne. Kule nadają się do wysiewu na jesień, do zagospodarowania terenów dzikich, pod płotem, na działce, w ogródku, wszędzie tam gdzie będziemy mogli obserwować jak na wiosnę budzi się w naszym otoczeniu dzika przyroda.

 

prowadząca: Aneta Sikora – jej zainteresowania skupione są wokół miejskiej ekologii, pszczelej botaniki i edukacji przyrodniczej, szczególnie wśród najmłodszych. Jest prezesem Stowarzyszenia Natura  i Człowiek, którego nadrzędnym celem jest ochrona środowiska.

 


 

21 września (czwartek) g. 18:00  "Kapsuły życia" - Inna Dmyterczuk

Galeria Hol (1 piętro) wernisaż wystawy fotografii

wystawa czynna do 19 października, wstęp wolny

 

"Kapsuły życia" to wystawa fotograficzna Inny Dmyterczuk, którą od 21 września będzie można oglądać w Galerii Hol Centrum Kultury "Zamek". Inna, zafascynowana botaniką, zaprezentuje zdjęcia pokazujące różnorodność świata nasion w dużych powiększeniach. Jak podkreśla, nasiona nie tylko współcześnie odgrywają dużą rolę w naszym życiu, ale już od momentu ich odkrycia wpływały na nasze losy: "W chwili, gdy człowiek poznał właściwości nasion, przeszliśmy ze zbieractwa do osadniczego trybu życia. Staliśmy się rolnikami. W poszukiwaniu nowych przypraw i nasion, odkryliśmy nowe lądy".

 

 

 

Wystawa  „Kapsuły życia”

 

Roślina kumuluje całą swoją energię, by je wytworzyć. Zbieramy je, zasadzamy, pielęgnujemy, choć też niszczymy gdy są niepożądane. Potrafią latami leżeć w ziemi, czekając na odpowiednie warunki - by uwolnić swoją "tajemnicę" potrzebują naprawdę niewiele: trochę ciepła, wody i słońca. To są kapsuły życia. Nasiona.

 

Nasiona są różnej wielkości, od wielkich kokosów do ledwo dostrzegalnych mikrometrowych pyłków. Nawet zjadamy te, które otoczone są smacznym miąższem. Są źródłem wielu potrzebnych substancji, chroniących nas przed chorobami lub zapewniających naszemu organizmowi niezbędne mikroelementy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Pozyskujemy z nich oleje, produkujemy kosmetyki, leki, używamy do wydobywania smaków różnych potraw. Są surowcem wykorzystywanym do produkcji rzeczy używanych w codziennym życiu np. do produkcji tkanin. W chwili, gdy człowiek poznał właściwości nasion, przeszliśmy ze zbieractwa do osadniczego trybu życia. Staliśmy się rolnikami. W poszukiwaniu nowych przypraw i nasion, odkryliśmy nowe lądy. Tak więc nasze życie jest nierozerwalnie związane ze światem roślinnym.

 

 

Inna Dmyterczuk

 

Od najmłodszych lat fascynowała mnie botanika, głównie pod wpływem mojej babci. Owe fascynacje znalazły swoje odzwierciedlenie m.in. w ziołolecznictwie. Z czasem chcąc uporządkować swoją dotychczasową wiedzę skończyłam kurs fitoterapii na Kijowskim Uniwersytecie Medycznym na Wydziale Medycyny Ludowej.

 

Jestem związana również z fotografią, którą zajmuję się zarówno zawodowo jak i hobbystycznie. Fascynuje mnie w niej przede wszystkim obserwacja życia w wszelkiej postaci. Fotografia pozwala uwiecznić jego ulotność i dlatego stała się ona dla mnie głównym narzędziem do rejestracji różnorodności przyrodniczej.

 

Ze zdjęciami małych obiektów (makro), swoją przygodę rozpoczęłam kilka lat temu. Na początku bardziej jak dziecko buszujące w trawie z lupą, tyle, że moją był aparat. To chaotyczne podejście z czasem zmieniło się w bardziej naukowe. Zachciałam nie tylko fotografować, ale też poznawać więcej i więcej, by rozumieć zależności zachodzące pomiędzy poszczególnymi łańcuchami życia.

 

Dziś, jako pierwszy owoc mojej pasji i zainteresowań, chciałam zaprezentować Państwu swoją wystawę.

 

X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.zamek.wroclaw.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ