Kalendarz imprez
  

KALENDARZ IMPREZ 2017

Noc Świętojańska

24 czerwca (sobota) godz. 15:00 - 23:00

na wszystkie punkty, poza warsztatem lalkarskim i latawcowym, wstęp wolny

 

15:00 – 22:00 – jarmark świętojański
15:00 – 19:00 – warsztaty plecenia wianków
15:00 – 20:00 – warsztaty budowania latawców (płatne 5 zł)
16:00 – 18:00 – warsztaty lalek motanek (płatne 20 zł)
17:00 – Radykalna wieś - koncert
18:20 - Dzikie Jabłka - koncert
19:30 – parada z wiankami
Ok. g. 20:00 – rozstrzygniecie konkursu na latawiec
20:20 – Tsigunz Fanfara Avantura - koncert
21:30 - after z Shamaniką i Wiktorem Golcem - koncert

Regulamin dla Wystawców Jarmarku podczas Nocy Świętojańskiej 2017

 

 fot. Krzysztof Wilma

 

Tsigunz Fanfara Avantura - orkiestra dęta składająca się z muzyków, którzy m.in. towarzyszyli Kayah podczas koncertów z utworami Gorana Bregovica, wystąpi w amfiteatrze leśnickiego Centrum Kultury "Zamek", w sobotę 24 czerwca, podczas Nocy Świętojańskiej . Oprócz nich na scenie zobaczymy również innych wykonawców nurtu etno/folk: Dzikie Jabłka, Radykalna Wieś oraz didżejka Shamanika, łącząca dźwięki klubowe z etniczymi.  Ponadto w programie imprezy: warsztaty plecenia wianków, parada świętojańska oraz jarmark. Wydarzenie odbywa się w ramach Święta Wrocławia - wstęp wolny.

 

Noc Świętojańska, odbywająca się na terenach zielonych okalających Zamek leśnicki - siedzibę miejscowego Centrum Kultury "Zamek" - od lat przyciąga wrocławian oraz mieszkańców okolicznych miejscowości do wspólnego świętowania letniego przesilenia. W tym roku organizatorzy postawili przede wszystkim na koncerty, jednak w programie znalazły się również warsztaty, jarmark i parada świętojańska.

 

Na scenie amfiteatru zamkowego wystąpią artyści poruszający się w stylistykach folk/etno/dub/electro. Największą atrakcją z pewnością będzie występ orkiestry dętej Tsigunz Fanfara Avantura grającej energetyczny balkan-folk. Zespół w 2011 roku towarzyszył Kayah podczas koncertów z utworami Gorana Bregovica, rok później stanął na podium Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, w 2013 wystąpił na legendarnym festiwalu orkiestr dętych w Guczy w Serbii oraz Sziget Festival na Węgrzech. Obok nich na scenie pojawią się też Dzikie Jabłka - zespół w swojej twórczości łączący słowiańskie melodie i porywający rytm afrykańskich bębnów. W ich instrumentarium z jednej strony znajdziemy afrykańskie djembe, dun-dun czy balafon, z drugiej skrzypce, gitary i flet, a wszystko to połączone białym śpiewem wokalistek. W sobotę zagrają też: Radykalna Wieś, czyli  połączenie folkowych melodii, dubowego brzmienia i punkowej energii oraz didżejka, wokalista i producentka - Shamanika (Natalia Norko), która przygotowuje specjalnego seta w stylistyce electro/etno. Shamanika wystąpi z Wiktorem Golcem - jednym z najbardziej znanych polskich bębniarzy, który, co ciekawe, gra na samodzielnie wykonanych instrumentach.

 

Jak co roku na stanowiskach warsztatowych dziewczęta znajdą rumianki, z których własnoręcznie, pod okiem instruktorów, uplotą sobie świętojańskie wianki. Jako że jest  to najbardziej popularny warsztat Nocy, oblegany do późnych godzin wieczornych, organizatorzy w tym roku przygotowali kilkadziesiąt kilogramów materiału na wianki. Tak więc każdy chętny na pewno będzie w stanie przygotować sobie wianek. Po zakończeniu warsztatów wszyscy ruszą w paradzie świętojańskiej do brzegu przepływającej przez Leśnicę Bystrzycy, skąd dziewczęta będą rzucać wianki w nurt rzeki.

 


 

LALKI-MOTANKI

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na niezwykłe warsztaty tworzenia lalek- motanek. Poprowadzi je pani Galina Sażniewa z Słowiańskiej Pracowni DiDaRa. Pasją Pani Gali jest odtwarzanie dawnych rzemiosł - m.in. tkactwa, haftu, tworzenia dziecięcych zabawek. Podzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

 

Motanki to najstarsze znane nam lalki. Robiły je jeszcze nasze prababki i babcie. Lalki powstawały  przez związywanie wełną i nićmi kawałków tkaniny oraz  koronek. Motanki -wykonywano z określoną intencją szczęścia, dostatku i  miłości- miały szczególną magiczną moc. I tak np. Ziarnuszka zapewniała dostatek, Nierozłączki symbolizowały i cementowały związek dwojga ludzi, Zdrowuszka chroniła przed chorobami, a Zadanica- spełniała najskrytsze marzenia. Każda z nich była unikatowa i jedyna w swoim rodzaju. Teraz i my będziemy mieli okazję stworzyć swoje własne, niepowtarzalne rękodzieło. Serdecznie zapraszamy - warsztat płatny, obowiązują zapisy przez system biletyna

 


Przez cały czas trwania Nocy Świętojańskiej, w godz. 15:00 - 22:00 czyny będzie jarmark, na którym swoje produkty oferować będą stoiska m.in. z rękodziełem, biżuterią, miodami, sokami, serami, czy winami.

 

 

KONCERTY (amfiteatr zamkowy)

 

 

godz. 17:00, Radykalna Wieś, posłuchaj

 

 

 

godz. 18:20, Dzikie Jabłka, posłuchaj

 

 

godz. 20:20, Tsigunz Fanfara Avantura, posłuchaj

 

 

 

godz. 21:30, after z Shamaniką i Wiktorem Golcem posłuchaj

 

 

 

X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.zamek.wroclaw.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ