Kalendarz imprez
  
    

KALENDARZ IMPREZ 2014

 

Jarmark Jadwiżański

5 października (niedziale) godz. 12:00 - 19:00

wstęp wolny

 

Pokazy walk, w tym również potyczek konnych, pokazy sokolnicze, katowskie, prezentacje uzbrojenia, występy muzyczne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, gra terenowa, jarmark kupiecki, czy pokazy średniowiecznych pracowni rzemieślniczych, składają się na program jednej z największych imprez plenerowych w regionie poświęconych średniowieczu. W październikową niedzielę na terenach zielonych otaczających zamek leśnicki kramy handlowe rozłożą kupcy oraz średniowieczni rzemieślnicy, zaś obóz rycerski – zawodowa drużyna rycerzy zaciężnych będących członkami Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich.

 

 

Szczegółowy program Jarmarku Jadwiżańskiego 

Regulamin konkursu dla dzieci i rodzin "Mały płatnerz"

 

 

 

RYCERZE


Jarmark Jadwiżański AD 2014 to prawdziwa gratka dla miłośników turniejów z udziałem tych najlepszych z grona polskiego rycerstwa, a także… sportu. Leśnicki Zamek odwiedzą rycerze zajmujący się profesjonalnie sportowymi walkami rycerskimi w Polsce. Jest to nowy, dynamicznie rozwijający się sport walki, który od kilku lat zachwyca publiczność na całym świecie. Rycerze w pełnych zbrojach (replikach) toczą walki typu full-contact przy użyciu prawdziwych mieczy, halabard, toporów, tasaków itp. Współczesne walki sportowe między rycerzami różnią się od tych średniowiecznych tylko tym, że broń jest stępiona.

 

 

 

 

Te widowiskowe, ostre i brutalne starcia, są jednak bezpieczne dla zawodników dzięki zastosowanym środkom ochronnym i odpowiednim przepisom. To właśnie z szeregów Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich wywodzi się Rycerska Kadra Polski, która znajduje się w światowej czołówce wyprzedzając takie państwa jak Niemcy, Anglia, USA, Australia, Izrael, Japonia czy Hiszpania.

 
W październikową niedzielę podzamcze zapełni się więc prawdziwymi wojami, którzy rywalizować będą między sobą pieszo i konno, a także poprowadzą warsztaty sportowych walk rycerskich. Będzie też okazja do zwiedzania obozowiska rycerskiego i przyjrzenia się z bliska uzbrojeniu i broni rycerskiej.

 POKAZY PTAKÓW DRAPIEŻNYCH I SOKOLNICTWA


Jedną z największych atrakcji tegorocznego jarmarku będą pokazy sokolnicze w wykonaniu czeskiej grupy Vancoš - duetu doświadczonych sokolników. Podczas pokazu prezentowanych jest 15 ptaków drapieżnych, m.in. sokoły, rarogi, puchacze, myszołowy, a nawet orły i kondory. Latające wśród publiczności ptaki, dają okazję do obserwacji ich zwinności i szybkości.

 

 

 

 

KAT ORAZ NARZĘDZIA TORTUR


Na jarmarku pojawią się również średniowieczni oprawcy – grupa „Katostwo Nyskie” to dwuosobowa trupa odtwarzająca realia historyczne dawnego urzędu kata i inkwizytora, na przestrzeni wieków XIII-XVIII. Bogata kolekcja narzędzi tortur , m.in. krzesło czarownic, wisior wszetecznic, łańcuch szulerów, czy płaszcz hańby(łącznie ok. 30 narzędzi) oraz barwne postaci Inkwizytora i Kata pozwolą widzom poczuć klimat tych mrocznych czasów.

 

 


JARMARK, RZEMIEŚLNICY, WARSZTATY, MUZYKANCI


Ponadto w trakcie imprezy będzie można też wziąć udział w turniejach łuczniczych, przyjrzeć się średniowiecznemu warsztatowi kowala i poznać tajniki innych pracowni rzemieślniczych. Na jarmarku swoje towary wystawiają kramarze oferujący produkty ekologiczne, produkowane wg tradycyjnych receptur. Oprawę muzyczną zapewni Stowarzyszenie Rekonstruktorów Kultury Średniowiecznej Tryzna – grupa wykonująca muzykę średniowieczną z użyciem dokładnych replik instrumentów sprzed kilkuset lat.

 


Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy recyklingowe warsztaty tworzenia zbroi, warsztaty czerpania papieru, kącik archeologiczny oraz historyczna grę terenową.

Zwieńczeniem Jarmarku będzie średniowieczny fire show w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Silesia.

 

 

 

Na stoisku Muzeum Papiernictwa każdy z zainteresowanych będzie mógł własnoręcznie wykonać arkusz papieru metodą średniowieczną z dodatkiem płatków kwiatów i zabrać go ze sobą na pamiątkę. Część praktyczna będzie uzupełniona o wprowadzenie teoretyczne w historię papieru. Zaprezentujemy także wyroby dusznickiej papierni – papeterie, koperty, notesy, zakładki, których będzie możliwość zakupu.

 

 

ATRAKCJE JARMARKU JADWIŻAŃSKIEGO

 

 • Turniej rycerski o Trzewik Księżnej Jadwigi (Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich)
 • Pokazy walk wczesnośredniowiecznych wojowników (Grupa Rekonstrukcji Historycznej Silesia)
 • Pojedynki konne (Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich)
 • Obozowisko rycerskie
 • Stanowisko łucznicze
 • Warsztat średniowiecznego kowala
 • Pokazy sokolnicze (grupa Vancoš / Czechy)
 • „Igraszki z katem” – harce Inkwizytora i Kata (Katostwo Nyskie)
 • Wystawa dawnych narzędzi tortur, kar i egzekucji
 • Koncert muzyki średniowiecznej zespołu Tryzna
 • Warsztaty tańców dawnych
 • Konkurs dla dzieci „Mały płatnerz” - na najpiękniejszą, samodzielnie wykonaną zbroję
 • Warsztaty recyklingowe „Zbroja dla małego rycerza” (Anima Create)
 • Historyczna gra terenowa dla dzieci
 • Warsztaty czerpania papieru (Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju)
 • Kącik archeologiczny dla dzieci (Muzeum Miejskie Wrocławia)
 •  Zabawy i konkursy dla publiczności
 • Średniowieczny Fire Show (Grupa Rekonstrukcji Historycznej Silesia)
X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.zamek.wroclaw.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ